Aplikacje  low-code/no-code w obiegu dokumentów – dlaczego warto?

Obecnie na rynku funkcjonuje wiele narzędzi, które z powodzeniem automatyzują procesy w przedsiębiorstwie. Niektóre z nich wymagają specjalistycznej wiedzy, a inne oferują intuicyjną obsługę oraz dostępność dla każdego. To właśnie aplikacje low-code oraz no-code, które coraz bardziej zyskują na popularności.

No code, low code – co to znaczy?

To alternatywne metody projektowania aplikacji oraz automatyzacji procesów, które nie bazują na pełnym kodowaniu. Narzędzia low-code/no-code (LCNC) wykorzystują graficzny interfejs, o bardzo intuicyjnym charakterze, dzięki któremu użytkownicy zachowują pełną swobodę w tworzeniu i nie muszą mieć zaawansowanej wiedzy programistycznej.

Aplikacje low-code

Metoda low-code opiera się na wykorzystaniu intuicyjnych narzędzi graficznych z wbudowanymi funkcjami, które minimalizują tradycyjne wykorzystanie kodu programistycznego. Pisanie kodu nadal stanowi część procesu, niemniej w narzędziach low-code jest ono znacznie uproszczone.

Aplikacje no-code

Metoda no-code pozwala nietechnicznym użytkownikom biznesowym na projektowanie aplikacji, bez konieczności pisania choćby linijki kodu.

Różnica, pomiędzy metodami wykorzystującymi low-code (niski kod) lub no-code (brak kodu), opiera się na ilości wiedzy o kodowaniu, której potrzebuje użytkownik. 

W przypadku platform low-code potrzebna będzie podstawowa wiedza i umiejętności programistyczne, z kolei w aplikacjach no-code nie jest wymagana żadna specjalistyczna wiedza z zakresu programowania.

Korzyści z rozwiązań no-code

Narzędzia LCNC przynoszą wiele korzyści użytkownikom oraz firmom, które zdecydowały się na ich wdrożenie. Przede wszystkim są to:

  • Swoboda i łatwość tworzenia rozwiązań – projektowanie z wykorzystaniem narzędzi LCNC jest uproszczone, dzięki czemu pozwala pracownikom skupić się na realizacji zadania, bez konieczności szukania alternatywnych rozwiązań.
  • Większa dostępność dla użytkowników – z LCNC może korzystać większość pracowników, bez konieczności znajomości języków programistycznych.
  • Rozwój pracowników – łatwa obsługa narzędzi LCNC wraz z możliwością dostosowywania podstawowego kodu do aplikacji, integracji i łączenia procesów oraz istniejących aplikacji, wspierają szybszy rozwój oraz wzmacniają kreatywność wśród pracowników.
  • Większa automatyzacja przepływu pracy – wiele narzędzi LCNC wykorzystuje AI, uczenie maszynowe i RPA, aby proponować rozwiązania automatyzujące procesy, w oparciu o zbiory danych.
  • Zmniejszenie kosztów przedsiębiorstwa – za sprawą odciążenia działów IT z nadmiaru zadań, skrócenia czasu procesów oraz zautomatyzowania przepływu pracy.
  • Wzmocnienie prywatności i bezpieczeństwa – narzędziom LCNC można zlecić wykonywanie zadań, w których wykorzystywane są dane wrażliwe, których nie można zlecić podmiotom zewnętrznym, ze względu na zbyt duże ryzyko cyberprzestępstw lub naruszeń.

Ograniczenia programów no-code

Największym ograniczeniem programów no-code jest niewielka możliwość budowania aplikacji oraz stron o wyższym stopniu zaawansowania. Pomimo ogromnej elastyczności narzędzi no-code, nie wszystkie rozwiązania będą możliwe do wdrożenia. Niekiedy niezbędne będzie napisanie nowego kodu przez profesjonalistę.

Dużym minusem narzędzi no-code jest także ograniczona liczba integracji z innymi narzędziami, którą można przeprowadzić jedynie ręcznie lub z użyciem zaawansowanego kodu, stworzonego przez programistę.

Dodatkowo, wielu użytkowników uznaje za wadę brak możliwości eksportu kodu, co uzależnia ich od dostawcy narzędzia no-code i jego usług.

Dla kogo platforma no-code do elektronicznego obiegu dokumentów?

W przypadku systemów automatyzujących pracę z dokumentami, czy BPM (Businesss Process Management) oparcie o platformy no-code stwarza większe możliwości  zarządzania obiegiem dokumentów w firmie, jak największej liczbie pracowników w najbardziej intuicyjny i wygodny sposób.

Platformy w modelu no-code przeznaczone są do wykorzystywania w organizacjach, gdzie nie przewiduje się projektowego podejścia do cyfryzacji. Wówczas nie ma potrzeby delegowania zespołów projektowych, w tym działów IT odpowiedzialnych za przygotowanie infrastruktury pod wdrożenie systemu elektronicznego obiegu dokumentów.

To rozwiązanie sprawdzi się doskonale we wszystkich przedsiębiorstwach, którym zależy na automatyzacji procesów, usprawnieniu obiegu dokumentów i podniesieniu efektywności, przy jednoczesnej minimalizacji zbędnych kosztów. 

Takie aplikacje dostępne są od ręki, tzn. że ich instalacja nie wiąże się z długim czasem oczekiwania. Są to gotowe moduły, wymagające niewielu zmian konfiguracyjnych aby rozpocząć pracę i wspomóc użytkowników w codziennych zadaniach procesowania dokumentów.

Którą opcję V-Desk wybrać?

Propozycja systemu V-Desk w opcji low-code oraz no-code uzależniona jest od potrzeb naszych klientów. 

W niektórych organizacjach procesy są skomplikowane i uwarunkowane wieloma czynnikami. Dla złożonych obiegów dokumentów czy procesów wymagających rozbudowanych ścieżek akceptacji bazując na naszym doświadczeniu wskazujemy dedykowany system V-Desk, szyty na miarę.

Natomiast powtarzalne i nieskomplikowane modele pracy zostaną usprawnione dzięki gotowym, prekonfigurowanym aplikacjom. Oferujemy je jako galerię aplikacji gotowych do szybkiej instalacji. Wówczas skraca się okres implementacji narzędzia, przy zachowaniu takich samych standardów bezpieczeństwa.

Skontaktuj się z naszym ekspertem, który pomoże Ci wybrać odpowiedni dla Twojego biznesu model wdrożenia elektronicznego obiegu dokumentów.

Wybierz rozwiązania dla elektronicznego obiegu dokumentów od Primesoft

20 letnie doświadczenie współpracy z firmami z wielu branż pozwoliło nam dostosować nasze produkty do potrzeb zarówno dużych jak średnich i małych przedsiębiorstw. Nasze rozwiązania wspierają skomplikowane procesy jak i proste obiegi zadań i pracy. 

Podczas rozmowy  z ekspertem jesteś w stanie szybko dobrać odpowiednie rozwiązanie dla potrzeb firmy. Zapraszamy do kontaktu.