Znamy zwycięzców konkursu Primesoft na najlepszą ilustrację do opowiadania z antologii „PoznAI przyszłość”


Zadaniem uczestników konkursu było stworzenie ilustracji z wykorzystaniem dowolnego generatora obrazów AI do fragmentu opowiadania „Lekcje obrony przed nowymi technologiami” Radka Raka.

“Zaczęło się od tego, że Noe Skrzydlewski umarł. Zaginął na początku grudnia i przez cztery długie dni wszyscy w szkole mieli nadzieję, że wkrótce odnajdzie się cały, zdrowy i po łobuzersku z siebie zadowolony. W końcu taki był Noe. Nigdy wcześniej nie znikał jednak na tak długo. Na jedną, dwie noce, to tak. O tym Lena Rosiewicz wiedziała od jego matki i od innych uczniów. Matka usprawiedliwiała potem te nieobecności w szkolnym systemie. Niektórzy koledzy i koleżanki, w przeciwieństwie do niej, najwyraźniej wiedzieli, gdzie Noe znika. Oczywiście Lenie też nigdy tego nie powiedzieli. Przeczuwała jednak, że pewnego dnia zdradzą jej ten sekret; prędzej jej niż rodzicom. Przed kimś w końcu trzeba się czasem otworzyć, a nastoletnie serca są niespokojne i kipią od tajemnic, dla których muszą znaleźć ujście, aby nie pęknąć i nie rozerwać się na strzępy. Dopiero z wiekiem serca ludzi stają się zimne i gadzie, zdolne trzymać w sobie ciemne sekrety przez długie lata, a może i do śmierci. Tak myślała Lena. Wiedziała, że uczniowie ją lubią. Musiała tylko być cierpliwa, bo na wszystko trzeba czasu.”

„Lekcje obrony przed nowymi technologiami” – Radek Rak

Spośród wszystkich prac wybraliśmy trzy najlepsze. Ich autorami byli Kornelia Furmaniak, Nika Ratajczak oraz Maciej Kołodziejczyk. Każdy ze zwycięzców w nagrodę otrzyma antologię „PoznAI przyszłość. Opowiadania o umyśle i nauce” z podpisami autorów. Poniżej przedstawiamy zwycięskie ilustracje, a ich autorom serdecznie gratulujemy.

Kornelia Furmaniak
Nika Ratajczak
Maciej Kołodziejczyk